Burda herkes hemşeri

 

img_4140

Nazareth anlatıyordu. Nazareth buranın tanınmış sanatçılarındanmış, enstitünün başkanı. Sergiler düzenliyor, sanat eleştirileri yazıyor ve daha birçok şey yapıyormuş. 50-60 yaşlarında. Annesi Kütahya’lıymış. Babasının köyünü gösteriyordu haritadan, şimdi Keban Barajı’nın altında kalmış. Gölcük diye bir göl vardı diye onu aradı, belki şimdi ismi değişmiştir dedi. Hayatı boyunca Yerevan’daymış Nazareth. İstanbul’da sanatçı arkadaşları varmış, oraya gitmiş birkaç kere, ve Gümrü’den trenle Kars’a bir kere de.

 

ates

Genç bir sanatçının katalogu çıkmış onun için bir parti verildi bahçede. Erivan’da büyük bir eylem olmuş elektrik fiyatlarının artmasına karşı. Oradan fotoğraflar vardı. Gezi’ye benziyordu fotoğraflar. Polis müdahalesi, sevenler, sevgililer.

 

img_4093

Hatta bu bina da o eylemin anısına bir ressam tarafından böyle boyanmış. İngilizce ve Ermenice “electric is love” yazıyormuş. O katalogdaki fotoğrafların bir kısmı da böyle bir temadaydı. Burada sanatçılar arasında büyük bir nesil boşluğu varmış. 60 yaşın üzerindekiler ve 20-30 larındakiler varmış. Diğerlerinin çoğu Diaspora’da yaşıyormuş sanırım. Öyle olunca da çok özgür oluyormuş genç kuşak ve yeni şeyler deneyip eskileri değiştiriyorlarmış. Her şeyi yıkıyorlar dedi Shoghakat. Erivan’da yaşamak için iyi bir dönem bu diyor.

 

img_4119

İnsanlarla biraz konuşunca biri Adana’dan, biri Van’dan, biri Bitlis’ten çıkıveriyor. Haritada yerlerini gösteriyorlar. Daha önce hiç gitmemişler de oralara.

 

s

Animasyonla uğraşan bir kadınla tanıştım. Farklı dil konuşan bir insanla tanışınca şu ne bu ne diye sorarsın ya, birkaç kelime sonra kadın “to die” ne demek diye sordu. Başka bir yerde hiç ölmek ne demek diye soran olmamıştı.

Bir de bir ara Mor ve Ötesi’nin Cambaz şarkısını açtı bir adam. Sonra birşeyler oldu tam anlamadım, Nazareth kollarını çarpı yaptı hayır der gibi. Belki etrafın tepkisinden çekindiklerinden. Devam etti şarkı sonra.

Advertisements
Burda herkes hemşeri

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s