Kışın Baharı

img_5653

6 Ocak’ta burada Noel günüyken Alize ve onu ziyarete gelmiş arkadaşıyla adını hala bilmediğim bir yere gittik. Orada mağaralar varmış, çok eskiden Ermeniler’in yaşadığı. Varamadık mağaralara, çok uzunmuş yol çok kar varken.

 

Bu kiliseyi görür görmez Ani’deymişim gibi hissettim. Taşlardan diye düşündüm. -Soldaki fotoğraflar Ani oluyor. Sağdakiler de bu ismini bilmediğim yer. Ashtarak şehrine yakın. Köylerinden birinde.-

Taşlardan hem de vadiden. İkisi de bir vadi kıyısında, ikisinin de önünden nehir akıyor.

Belki de Ani’yle eş zamanlıdır bu kilise, kimbilir. İçine girip gezemedik ki, biz gelirken biri kilitleyip gidiverdi.

img_5669

Tabii Ani’de böyle küçük tezgahlar yok pestil, cevizli sucuk satan.

img_3935

Onun yerine bu çocuklar var annelerinin ördükleri araba süslerinden satan. Şu arkadaki kulübede odaları varmış. Üşüdüysen içeri gir abla demişlerdi. Demiştim önceden de, canları sıkılmıyormuş, oyun oynayıp muhabbet ediyorlarmış müşteri beklerken. Abileri ablaları da varmış ama onlar artık büyüdükleri için buraya birşey satmaya gelmiyorlarmış.

Kışlar da bir çeşit baharmış aslında.

Ayağım dondu mu acaba diye tedirgin olup parmaklarımı hareket ettirme çabasındayken, etrafı kimi zaman pek yaşayamadan aç ve donmuş olarak dolaştıysam da güzel şeyler de gördüm.

Yamaçlarda hangi hayvana ait olduğunu bilmediğimiz izleri takip ederek yürüdük vadi boyunca. Buz kütlelerinden, bir kısmı donmuş nehirlerden geçtik. Gördüğümüz buz kütlelerine inanamadık.

Böyle bir kulübeden geçtik, yazları kullanılıyormuş. Hep sarhoş olan iki adam yaşıyormuş içinde. Böyle sürekli doğa fotoğrafları paylaşıyormuşum gibi, yarın sokağa çıkayım da biraz da insan çekeyim diye düşündüm, bakalım becerebilirsem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Advertisements
Kışın Baharı

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s